El Sanatları

 • Alüminyum Kabartma (143Saat Program)

Genel:Hazırlanan deseni alüminyum levhaya geçiren, kabartan, dolgu, boya, vernikleme tekniklerini yapabilme bilgi ve becerisine sahip kişidir. 

Konu Başlıkları:Açık-Koyu ve Işık-Gölge , Tasarı ilkeleri,Alüminyum kabartma


 

 • Ahşap Yakma Tekniği(280 Saat Program)

Genel:Çalışmaya uygun hale getirilmiş ahşap bir zemin (tuval) üzerine kızgın metal kalem ve muhtelif özellikteki uçlarla desen, motif, gravür, dekoratif yazı ve resimlerin tonlamalı olarak tek renk metodu kullanılarak ahşap yanığı tonları “Sepya-Beyaz” olarak uygulayabilme.

Konu Başlıkları:Ahşap Tuval ve Zemini Hazırlama , Ahşap Yakma Makinası ve Uçları , Nokta ve Çizgi ,TonlamaTasarı İlkeleri ,Açık-Koyu ve Işık-Gölge, Cansız Modeller, Doku, İnsan Figürü Detayları, Vernik Ve Cilalama


 

 • Basit Nakış İğne Teknikleri (176 Saat Program)

Genel:Basit nakış iğne tekniklerine uygun desen araştırıp hazırlayabilme ve tekniklerini uygulayabilme bilgi ve becerisine sahip bireydir. 

Konu Başlıkları:İşlemeye Hazırlık ,Desen Panosu , Desen Tasarımları, Basit Nakış Temel İğne Teknikleri,Basit Nakış İğneleri ,İşlemelerin Bakımı Ve Korunması, Kumaş Onarım Teknikleri


 

 • Çeyiz Ürünleri Hazırlama (312 Saat Program)

Genel:Çeyiz Hazırlama Kursunu tamamlayan bireyin;  Düz sanayi dikiş makinesini seri olarak kullanması,Overlok makinesini seri olarak kullanması,Ev tekstili ve ev dekorasyonu ürünlerinden ürün kataloğu oluşturarak müşteriye sunum yapması,Ürüne ve tekniğe göre desen çizerek uygun malzeme üzerine basit nakış temel iğne tekniklerini uygulayarak ürün hazırlaması, amaçlanmaktadır.

Konu Başlıkları:İş Sağlığı Ve Güvenliği,Temel Mesleki Hesaplama, Düz Dikiş, Overlok, Ev Tekstili Ve Ev Dekorasyonu Ürünleri,  Ev Tekstili Kumaşları , Kesim, Ütüleme, Basit Nakış Temel İğne Teknikleri, Pul Ve Boncuk Dikişleri, Çeyiz Ürünleri


 

 • Dekoratif Ahşap Süsleme (200 Saat Program)

Genel:Ahşap objeye uygun hazırlık yapan, teknikleri kullanarak uygulayan, renklendirmesini yapabilen kişidir.

Konu Başlıkları:Açık-Koyu ve Işık-Gölge ,Renk,Tasarı İlkeleri ,Desen Panosu, Desen Çizme , Desen Aktarma,Ahşap Süslemede Boyama, Dekoratif İşlemler ,Son Kat Verniği ,El sanatları ürünlerinin bakımı ve Korunması


 

 • Dekoratif Ev Aksesuarları (226Saat Program)

Genel:Dekoratif ev aksesuarlarına ait teknikleri uygulayabilen; mesleki hesaplamaları ve süslemeleri yapabilme bilgi ve becerisine sahip, nitelikli kişidir. 

Konu Başlıkları:Temel Mesleki Hesaplama, Temel Dikiş Teknikleri,Zikzak dikişi , Basit Nakış İğneleri,Kurdela işi ,Kumaş abajur , Dekoratif Yastık ve Minderler , Boncuk Aksesuarlar , Keçe Ev Aksesuarları , Kumaş Onarım Teknikleri


 

 • Deri Çiçek Yapımı (104 Saat Program)

Genel:Tekniğe ve modele uygun deriyi sertleştiren, kalıp hazırlayan, renklendiren, ütülemesini, toplamasını, dallamasını ve tanzimini yapabilen kişidir.

Konu Başlıkları:Renk,Açık-Koyu ve Işık-Gölge, Deri Çiçek


 

 • Deri Tablo Yapımı (204 Saat Program)

Genel:Tekniğe ve modele uygun deri kalıplarını hazırlayan, astarlama yapan, deri parçalarını birleştiren ve deri tabloyu süsleyebilen kişidir. 

Konu Başlıkları:Derinin yapısı,Deri Malzeme Kontrolü,Geometrik Çizimler , Tasarı İlkeleri ,Renk , Tezgah İşleri , El Süslemeleri , Deri Tablo Yapım Hazırlığı, Deri Tablo Yapımı


 

 • Deri Çanta Yapımı
 • Ebru Sanatı (152Saat Program)

Genel:Kitre ile yoğunluğu artırılmış su üzerine, özel fırçalarla, özel olarak hazırlanmış boyaları serpe bilen orada meydana gelen damlaları şekillendirerek desen oluşturan, kâğıda aktarabilen kişidir.

Konu Başlıkları:Geleneksel Türk Süsleme Sanatları, Renk , Ebru Boyamaya Hazırlık ,Ebru Boyama Yapma


 

 • El Yapımı Sabun Üretimi(320 Saat Program)

Genel:Geleneksel yöntemlerle el yapımı sabun konusunda bilgi ve beceriye sahip kişidir.

Konu Başlıkları:Hammaddeleri Hazırlama , Aromatik Yağlar ,Soğuk Yöntem,Sıcak Yöntem ,Renk ve Koku , Sabunun Kalıba Dökülmesi, Kesme ve Kurutma ,Paketleme ve Ambalaj 


 

 • Elde Kurdele İşi (165 Saat Program)
 • Elde Hesap İşi(119 Saat Program)

Genel:Program; elde hesap işi tekniklerine uygun desen araştırıp hazırlayabilme, araç-gereci işlemeye hazırlayabilme ve teknikleri uygulayabilme bilgi ve becerisinin kazandırıldığı bir eğitim programıdır.

Konu Başlıkları:Geleneksel Türk işleme sanatları, işlemeye hazırlık, desen panosu, desen tasarımları, hesap işi, işlemelerin bakımı ve korunması, kumaş onarım teknikleri.


 

 • Elde Maraş İşi (148 Saat Program)

Genel:Elde Maraş İşi tekniklerine uygun desen araştırıp hazırlayabilme, araç- gereci işlemeye hazırlayabilmek ve Maraş İşi tekniklerini uygulayabilme bilgi ve becerisine sahip bireydir. 

Konu Başlıkları:Geleneksel Türk İşleme Sanatları , İşlemeye Hazırlık ,Desen Panosu,Desen Tasarımları , Elde Maraş İşine Hazırlık ,Elde Maraş İşi,İşlemelerin Bakımı Ve Korunması , Kumaş Onarım Teknikleri

 • Filografi Tekniği (120Saat Program)

Genel:Çivilerin arasından tellerin geçirilmesi ile objelere estetik bir görünüm kazandırılması işlemidir. Belli örgü teknikleri kullanılarak, hat yazıları, simetrik desenler, amblemler, çiçekler, çizgi film karakterleri vb. görsel unsurlar panolar haline getirilmektedir. Programda, bu tekniği uygulayabilme bilgi ve becerisi kazandırılır.

Konu Başlıkları: Malzemelerin tanınması, filografi teknikleri, ürün çeşitleri.


 

 • Geleneksel El Nakışları (361Saat Program)

Genel:Geleneksel El Nakışları işleme tekniklerine uygun desen araştırıp, araç- gereci işlemeye hazırlayarak teknikleri uygulayabilme bilgi ve becerisine sahip bireydir. 

Konu Başlıkları:Geleneksel Türk İşleme Sanatları,İşlemeye Hazırlık , Desen Panosu, Desen Tasarımları , Elde Suzeni , Tel Kırma ,Hesap İşi,Elde Türk İşi , Elde Antep İşine Hazırlık, Elde Antep İşi,Elde Maraş İşine Hazırlık, Elde Maraş İşi, İşlemelerin Bakımı Ve Korunması , Kumaş Onarım Teknikler


 

 • Gümüş Kazaz Örücülüğü (183 Saat Program)

Genel:Tekniğe ve yöreselliğe uygun hazırlık yapan, top örgüsü tekniği,sürgü tekniği balıksırtı tekniği, ajur tekniği ve diğer teknikleri birleştirerek Gümüş kazaz örücülüğü yapan kişidir. 

Konu Başlıkları:Takının Gelişimi ,Tarihsel ve Kültürel Takılar,Takı tasarımı 1 ,Takı tasarımı 2 , Gümüş Kazaz Örücülüğüne Hazırlık,Gümüş Kazaz Örücülüğünde Top Örgüsü Tekniği , Gümüş Kazaz Örücülüğünde Sürgü Tekniği,Gümüş Kazaz Örücülüğünde Balıksırtı Tekniği ,Gümüş Kazaz Örücülüğünde Ajur Tekniği,Gümüş Kazaz Örücülüğünde Ürün Oluşturma 


 

 • Halı Dokuma(320 Saat Program)
 • Hasır Örme(64 Saat Program)
 • Hesap İşi(232 Saat Program)
 • İğne Oyası (128 Saat Program)

Genel:Dünya literatürüne “Türk danteli” olarak giren, tekniği örgü olan bir el sanatıdır. Programda, öğrencilere farklı teknikleri uygulayarak iğne oyası yapma becerisi kazandırılır.

Konu Başlıkları: Geleneksel Türk işleme sanatları, desen tasarımları, iğne oyası, ütüleme, işlemelerin bakımı ve korunması, kumaş onarım teknikleri.


 

 • İpek Kozası El Ürünleri (128 Saat Program)

Genel: İpek kozalarına kalıp uygulayabilen, boyayabilen, toplama, dallama ve tanzimini yapabilen kişilerin yetiştirildiği bir eğitim programıdır.

Konu Başlıkları: Renk, ipek kozasından objeler, pul ve boncuk dikişleri.


 

 • Jel Mum Yapımı(120 Saat Program)

Genel:Jel mum yapımına uygun jel mumu eritme, renklendirme ve dökme uygulamaları yapabilme bilgi ve becerisi kazandırmaya yönelik bir eğitim programıdır.

Konu Başlıkları: Objeleri açık koyu, gölge ve ışık ile çalışma, kompozisyonu renklendirme, jel mum yapımına hazırlık, jel mum yapımı.


 

 • Karışık Örgülerle Dokuma Yapımı(188 Saat Program)
 • Keçe Aksesuarları Yapımı (172 Saat Program)

Genel:Tekniğe ve modele uygun kumaşı sertleştirme, kalıp hazırlama, renklendirme, ütüleme, toplama, dallama ve buketleyerek fantezi yaka çiçeği yapabilme bilgi becerisine sahip kişidir.

Konu Başlıkları:Geleneksel Türk Süsleme Sanatları ,Renk, Tasarı İlkeleri , Desen Tasarımları , İşlemeye Hazırlık ,Basit Nakış Temel İğne Teknikleri ,Keçe Giyim Aksesuarları ,Keçe Ev Aksesuarları , El Sanatları Ürünlerinin Bakımı ve Korunması 


 

 • Kırkyama (307Saat Program)

Genel:Programda kırkyama el sanatına ait mesleki hesaplamaları yapabilme, kırkyama temel tekniklerini kavrayabilme, kırkyama parçalarını tekniğine uygun birleştirebilme ve yorganlama yapabilme bilgi ve becerisi kazandırılır.

Konu Başlıkları: Düz dikiş, ev tekstili kumaşları, overlok, ütüleme, kesim, kırkyamaya hazırlık, kırkyamayı elde ve makinede birleştirme, basit nakış, temel iğne teknikleri, kenar bordürü, dekoratif kırkyama, kırkyama-aplike, yorganlama.


 

 • Makinada Beyaz İş(248 Saat Program)
 • Mefruşat
 • Mis Sabun Üretimi(128 Saat)

Genel:Mis Sabun Üretimi Kursunu tamamlayan bireyin; Çalışma yapacağı alanı, gerekli malzemeleri (sabun, boya, masa, rende veya rende makinesi, su, lavabo, leğenler, su kapları) hazırlaması Parmaklarla veya araç (kürdan, kalem) kullanarak şekli detaylandırması,Şekil verilen sabunlara tel takılması, amaçlanmaktadır.

Konu Başlıkları:Sabun Hamuru Hazırlama,Sabuna Şekil Verme, Renk, Şekilli Sabunu Boyama, Parlatma, Tanzim


 

 • Mutfak Takımları Hazırlama (288 Saat Program)

Genel:Mutfak takımının parçalarının mesleki hesaplamalarını ve süslemelerini yapabilme, takımın parçalarını tekniğine uygun birleştirebilme bilgi ve becerisine sahip kişilerin yetiştirildiği eğitim programıdır.

Konu Başlıkları: Düz dikiş, overlok, ev tekstili ve ev dekorasyonu ürünleri, ev tekstili kumaşları, basit nakış iğneleri, kurdele işi, elde aplike, dekoratif perdeler-1, kumaş onarım teknikleri, mutfak takımları.


 

 • Banyo Takımları Dikimi(328 Saat Program)

Genel:Programın eğitimlerinde öğrencilere; banyo takımlarına ait parçaların mesleki hesaplamalarını ve süslemelerini yapabilme, takım parçalarını tekniğine uygun birleştirebilme bilgi ve becerisi kazandırılır.

Konu Başlıkları: Düz dikiş, temel düz dikiş teknikleri, overlok, ev tekstili ve ev dekorasyonu ürünleri, ev tekstili kumaşları, kesim, ütüleme, basit nakış temel iğne teknikleri, pul ve boncuk dikişleri, kurdele işi, banyo takımları.


 

 • Özel Gün ve Nikah Şekeri Hazırlama(160 Saat Program)

Genel:Programın eğitimi; tekniğe ve modele uygun kalıp ve hamuru hazırlayabilme, kumaşı sertleştirme, hamuru ve kumaşı renklendirme, ütüleme, toplama, dallama ve buketleme becerisi kazandırmaya yöneliktir.

Konu Başlıkları: Tutkallı hamur çiçek, fantezi yaka çiçeği, kutlama aksesuarları.


 

 • Rölyef(176 Saat Program)

Genel:Rölyef, bir fotoğrafın veya kompozisyonun üç boyutlu olarak modellenmesidir. Bu çalışmalar gerçek boyutlarda olabileceği gibi belli ölçülerde küçültülerek de yapılabilir. Kalıbı hazırlanan tarihi yapılar veya mekânlar rölyef teknikleriyle çalışılarak üç boyutlu olacak şekilde bir zemin üzerine monte edilir. Seramik hamuru, kil, taş, ahşap kaplama gibi işlenebilir malzemelerle de yüzeyde doku çalışmaları yapılır. Bu programa öğrenciler, tekniğine uygun rölyef çalışmaları yapabilme bilgi ve becerisi kazanır.

Konu Başlıkları: Perspektif, renk, tasarım bilgisi, dış mekân, figür çalışması, iç mekân.


 

 • Şiş ve Tığ Örücülüğü(1008 Saat Program)
 • Şiş Danteli Yapma(240 Saat Program)
 • Şiş ve Tiğ Örücülüğü ile Oyuncak Bebek Yapımı(Amigurumi)(320 Saat Program)

Genel:Bireylere; Şile bezi dokumada, dokuma araç gereçlerini kullanarak, dokumaya hazırlık yapabilme, dokuyabilme ve bitirme işlemlerini yapabilme bilgi ve becerisi kazandırılır.

Konu Başlıkları: Mekikli dokumada desen, mekikli dokumaya hazırlık, bezayağı dokuma, Şile bezi dokumaya hazırlık, Şile bezi dokuma.


 

 • Tığ Örücülüğü(344 Saat Program)
 • Takı Takı Yapım Teknikleri(240Saat Program)

Genel:Uygulanan eğitim programında, modeline uygun çeşitli teknikleri kullanarak tel, çivi ve misinalı, örme düğümlü takı yapabilme bilgi ve becerisi kazandırılmaktadır.

Konu Başlıkları: Takının gelişimi, tarihsel ve kültürel takılar, renk, takı tasarımı, makrame örgü ve kullanılan temel düğüm teknikleri, örme ve düğümlü takılar, misinalı takılar, tel ve çivi takıları.


 

 • Taş Bebek (127 Saat Program)
 • Tel Kırma (142 Saat Program)

Genel:Bu programda öğrenciye, tel kırma tekniklerine uygun desen araştırıp hazırlayabilme, araç gereci işlemeye hazırlayabilme ve teknikleri uygulayabilme becerisi kazandırılır.

Konu Başlıkları: Geleneksel Türk işleme sanatları, işlemeye hazırlık, desen panosu tel kırma, işlemelerin bakımı ve korunması, kumaş onarım teknikleri.


 

 • Turistik El Sanatları (128 Saat Program)

Genel:Branşın eğitimleri; doğru araç-gereç kullanarak tekniğine uygun turistik eşyalar yapabilen bireyler yetiştirmeye yöneliktir.

Konu Başlıkları: Turistik ve hediyelik eşyalar, hediyelik eşya ambalajları.