El Sanatları

 • Çeyiz Ürünleri Hazırlama (312 Saat Program)

Genel:Çeyiz Hazırlama Kursunu tamamlayan bireyin;  Düz sanayi dikiş makinesini seri olarak kullanması,Overlok makinesini seri olarak kullanması,Ev tekstili ve ev dekorasyonu ürünlerinden ürün kataloğu oluşturarak müşteriye sunum yapması,Ürüne ve tekniğe göre desen çizerek uygun malzeme üzerine basit nakış temel iğne tekniklerini uygulayarak ürün hazırlaması, amaçlanmaktadır.

Konu Başlıkları:İş Sağlığı Ve Güvenliği,Temel Mesleki Hesaplama, Düz Dikiş, Overlok, Ev Tekstili Ve Ev Dekorasyonu Ürünleri,  Ev Tekstili Kumaşları , Kesim, Ütüleme, Basit Nakış Temel İğne Teknikleri, Pul Ve Boncuk Dikişleri, Çeyiz Ürünleri


 • Dekoratif Ahşap Süsleme (200 Saat Program)

Genel:Ahşap objeye uygun hazırlık yapan, teknikleri kullanarak uygulayan, renklendirmesini yapabilen kişidir.

Konu Başlıkları:Açık-Koyu ve Işık-Gölge ,Renk,Tasarı İlkeleri ,Desen Panosu, Desen Çizme , Desen Aktarma,Ahşap Süslemede Boyama, Dekoratif İşlemler ,Son Kat Verniği ,El sanatları ürünlerinin bakımı ve Korunması


 • Deri Çiçek Yapımı (104 Saat Program)

Genel:Tekniğe ve modele uygun deriyi sertleştiren, kalıp hazırlayan, renklendiren, ütülemesini, toplamasını, dallamasını ve tanzimini yapabilen kişidir.

Konu Başlıkları:Renk,Açık-Koyu ve Işık-Gölge, Deri Çiçek


 • Ebru Sanatı (152 Saat Program)

Genel:Kitre ile yoğunluğu artırılmış su üzerine, özel fırçalarla, özel olarak hazırlanmış boyaları serpe bilen orada meydana gelen damlaları şekillendirerek desen oluşturan, kâğıda aktarabilen kişidir.

Konu Başlıkları:Geleneksel Türk Süsleme Sanatları, Renk , Ebru Boyamaya Hazırlık ,Ebru Boyama Yapma


 • El Yapımı Sabun Üretimi(320 Saat Program)

Genel:Geleneksel yöntemlerle el yapımı sabun konusunda bilgi ve beceriye sahip kişidir.

Konu Başlıkları:Hammaddeleri Hazırlama , Aromatik Yağlar ,Soğuk Yöntem,Sıcak Yöntem ,Renk ve Koku , Sabunun Kalıba Dökülmesi, Kesme ve Kurutma ,Paketleme ve Ambalaj 


 • Elde Kurdele İşi(165 Saat Program)

Genel:Program; elde hesap işi tekniklerine uygun desen araştırıp hazırlayabilme, araç-gereci işlemeye hazırlayabilme ve teknikleri uygulayabilme bilgi ve becerisinin kazandırıldığı bir eğitim programıdır.

Konu Başlıkları:Geleneksel Türk işleme sanatları, işlemeye hazırlık, desen panosu, desen tasarımları, hesap işi, işlemelerin bakımı ve korunması, kumaş onarım teknikleri.


 • Filografi Tekniği (120 Saat Program)

Genel:Çivilerin arasından tellerin geçirilmesi ile objelere estetik bir görünüm kazandırılması işlemidir. Belli örgü teknikleri kullanılarak, hat yazıları, simetrik desenler, amblemler, çiçekler, çizgi film karakterleri vb. görsel unsurlar panolar haline getirilmektedir. Programda, bu tekniği uygulayabilme bilgi ve becerisi kazandırılır.

Konu Başlıkları: Malzemelerin tanınması, filografi teknikleri, ürün çeşitleri.


 • Geleneksel El Nakışları (361Saat Program)

Genel:Geleneksel El Nakışları işleme tekniklerine uygun desen araştırıp, araç- gereci işlemeye hazırlayarak teknikleri uygulayabilme bilgi ve becerisine sahip bireydir. 

Konu Başlıkları:Geleneksel Türk İşleme Sanatları,İşlemeye Hazırlık , Desen Panosu, Desen Tasarımları , Elde Suzeni , Tel Kırma ,Hesap İşi,Elde Türk İşi , Elde Antep İşine Hazırlık, Elde Antep İşi,Elde Maraş İşine Hazırlık, Elde Maraş İşi, İşlemelerin Bakımı Ve Korunması , Kumaş Onarım Teknikler


 • Jel Mum Yapımı(120 Saat Program)

Genel:Jel mum yapımına uygun jel mumu eritme, renklendirme ve dökme uygulamaları yapabilme bilgi ve becerisi kazandırmaya yönelik bir eğitim programıdır.

Konu Başlıkları: Objeleri açık koyu, gölge ve ışık ile çalışma, kompozisyonu renklendirme, jel mum yapımına hazırlık, jel mum yapımı.


 • Keçe Aksesuarları Yapımı (172 Saat Program)

Genel:Tekniğe ve modele uygun kumaşı sertleştirme, kalıp hazırlama, renklendirme, ütüleme, toplama, dallama ve buketleyerek fantezi yaka çiçeği yapabilme bilgi becerisine sahip kişidir.

Konu Başlıkları:Geleneksel Türk Süsleme Sanatları ,Renk, Tasarı İlkeleri , Desen Tasarımları , İşlemeye Hazırlık ,Basit Nakış Temel İğne Teknikleri ,Keçe Giyim Aksesuarları ,Keçe Ev Aksesuarları , El Sanatları Ürünlerinin Bakımı ve Korunması 


 • Kırkyama (307 Saat Program)

Genel:Programda kırkyama el sanatına ait mesleki hesaplamaları yapabilme, kırkyama temel tekniklerini kavrayabilme, kırkyama parçalarını tekniğine uygun birleştirebilme ve yorganlama yapabilme bilgi ve becerisi kazandırılır.

Konu Başlıkları: Düz dikiş, ev tekstili kumaşları, overlok, ütüleme, kesim, kırkyamaya hazırlık, kırkyamayı elde ve makinede birleştirme, basit nakış, temel iğne teknikleri, kenar bordürü, dekoratif kırkyama, kırkyama-aplike, yorganlama.


 • Özel Gün ve Nikah Şekeri Hazırlama(193 Saat Program)

Genel:Programın eğitimi; tekniğe ve modele uygun kalıp ve hamuru hazırlayabilme, kumaşı sertleştirme, hamuru ve kumaşı renklendirme, ütüleme, toplama, dallama ve buketleme becerisi kazandırmaya yöneliktir.

Konu Başlıkları: Tutkallı hamur çiçek, fantezi yaka çiçeği, kutlama aksesuarları.


 • Alümiyum Kabartma( Boya Rölyef)(143 Saat Program)

Genel:Rölyef, bir fotoğrafın veya kompozisyonun üç boyutlu olarak modellenmesidir. Bu çalışmalar gerçek boyutlarda olabileceği gibi belli ölçülerde küçültülerek de yapılabilir. Kalıbı hazırlanan tarihi yapılar veya mekânlar rölyef teknikleriyle çalışılarak üç boyutlu olacak şekilde bir zemin üzerine monte edilir. Seramik hamuru, kil, taş, ahşap kaplama gibi işlenebilir malzemelerle de yüzeyde doku çalışmaları yapılır. Bu programa öğrenciler, tekniğine uygun rölyef çalışmaları yapabilme bilgi ve becerisi kazanır.

Konu Başlıkları: Perspektif, renk, tasarım bilgisi, dış mekân, figür çalışması, iç mekân.


 • Takı Takı Yapım Teknikleri(240 Saat Program)

Genel:Uygulanan eğitim programında, modeline uygun çeşitli teknikleri kullanarak tel, çivi ve misinalı, örme düğümlü takı yapabilme bilgi ve becerisi kazandırılmaktadır.

Konu Başlıkları: Takının gelişimi, tarihsel ve kültürel takılar, renk, takı tasarımı, makrame örgü ve kullanılan temel düğüm teknikleri, örme ve düğümlü takılar, misinalı takılar, tel ve çivi takıları.


 • Taş Bebek (127 Saat Program)

Genel:Taş Bebek Yapımı kurs programını bitiren bireylerin; seramik hamuru ve taşlarla taş bebek vücudu oluşturarak, oluşturduğu vücudu boya ve vernikle süsleyip bebek haline getirme ile ilgili bilgi ve beceri sahibi olması amaçlanmaktadır.

Konu Başlıkları: İş Sağlığı Ve Güvenliği Açık-Koyu, Renk, İnsan Figürü Ve Detayları, Geleneksel Türk Giysi Aksesuarları, Taş Bebek


 • Tel Kırma (143 Saat Program)

Genel:Bu programda öğrenciye, tel kırma tekniklerine uygun desen araştırıp hazırlayabilme, araç gereci işlemeye hazırlayabilme ve teknikleri uygulayabilme becerisi kazandırılır.

Konu Başlıkları: Geleneksel Türk işleme sanatları, işlemeye hazırlık, desen panosu tel kırma, işlemelerin bakımı ve korunması, kumaş onarım teknikleri.


 • Turistik El Sanatları (128 Saat Program)

Genel:Branşın eğitimleri; doğru araç-gereç kullanarak tekniğine uygun turistik eşyalar yapabilen bireyler yetiştirmeye yöneliktir.

Konu Başlıkları: Turistik ve hediyelik eşyalar, hediyelik eşya ambalajları.